Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 800м краул во машка конкуренција

Натпреварите во 800м краул за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 26 јули со прелиминациите и на 27 јули со финалето.

800м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 26, 2011 (прелиминации)
јули 27, 2011 (финале)
Натпреварувачи51 од 43 нации
Победничко време7:38.57
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Канада
Бронзен медал   Унгарија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатсктие рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Занг Лин   НР Кина 7:32.12 Рим 29 јули, 2009

Ниту светски ниту шампиоантски рекорд беа оставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

51 пливачи учествуваа во 7 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 7 4 Сун Јанг   Кина 7:45.29 Q
2 5 3 Пал Јоенсон   Фарски Острови 7:45.55 Q
3 5 4 Рајан Кокхрејн   Канада 7:45.57 Q
4 6 3 Герго Кис   Унгарија 7:48.33 Q
5 6 7 Оусама Мелули   Тунис 7:48.86 Q
6 7 6 Питер Вандеркај   САД 7:49.13 Q
7 6 4 Себастијан Роуаулт   Франција 7:49.43 Q
8 5 5 Чад Ле Турет   САД 7:49.94 Q
9 6 5 Самуел Пицети   Италија 7:51.59
10 7 3 Јоб Кајнхуис   Холандија 7:52.63
11 6 2 Мадс Глеснер   Данска 7:54.57
12 5 6 Даи Јун   Кина 7:54.63
13 7 2 Рајан Наполеон   Австралија 7:56.84
14 5 2 Јосуке Мијамото   Јапонија 7:57.13
15 7 5 Кристијан Кубуш   Германија 7:58.20
16 6 8 Хуан Мартин Перејра   Аргентина 7:59.06
17 6 6 Федерико Колберталдо   Италија 8:01.10
18 7 7 Хирден Херман   ЈАР 8:01.79
19 4 6 Антон Гончаров   Украина 8:02.07
20 5 1 Марк Рандал   ЈАР 8:02.45
21 7 8 Сергиј Фролов   Украина 8:03.87
22 4 4 Дејвид Брандл   Австрија 8:05.66
23 3 2 Матео де Анхуло   Колумбија 8:05.98
24 4 3 Уладзмир Зајхарау   Белорусија 8:06.04
25 5 7 Гергелки Гјурта   Унгарија 8:06.14
26 2 7 Јан Карел Петрич   Словенија 8:07.78
27 6 1 Евгениј Куликов   Русија 8:08.54
28 7 1 Николај Булаков   Русија 8:08.78
29 4 7 Мохамед Фархуд   Египет 8:10.35
30 4 2 Даниел Делгадиљо Фаисал   Мексико 8:10.82
31 4 8 Јанг Санг-Јин   Јужна Кореја 8:11.94
32 3 5 Рикардо Монастерио   Венецуела 8:12.16
33 4 5 Флоријан Јанистин   Австрија 8:12.90
34 5 8 Дилан Данлоп-Барет   Нов Зеланд 8:13.06
35 3 4 Венцислав Ајдарски   Бугарија 8:13.07
36 3 1 Стефан Сорак   Србија 8:14.45
37 3 6 Кристијан Бахо   Порторико 8:17.02
38 3 3 Естебан Ендерика   Еквадор 8:17.22
39 2 6 Антон Свајн МекГи   Исланд 8:17.83
40 2 2 Кеви Соу Чои Јип   Малезија 8:18.79
41 4 1 Кветослва Свобода   Чешка 8:20.41
42 3 7 Улалмат Гаган   Индија 8:21.90
43 3 8 Незир Карап   Турција 8:23.37
44 2 8 Еразмо Маршаниќ   Хрватска 8:23.53
45 2 5 Собитјон Амилов   Узбекистан 8:27.35
46 2 3 Марко Блажевски   Македонија 8:27.39
47 2 1 Павол Јеленак   Словачка 8:28.07
48 2 4 Зен Рен Тео   Сингапур 8:28.67
49 1 5 Јаковос Хаџиконстантину   Кипар 8:38.93
50 1 4 Павел Норошкин   Естонија 8:44.06
51 1 3 Хеиману Сичан   Француска Полинезија 9:00.87

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:41.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Сун Јанг   Кина 7:38.57
  3 Рајан Кокхрејн   Канада 7:41.86
  6 Герго Кис   Унгарија 7:44.94 НР
4 2 Оусама Мелули   Тунис 7:45.99
5 5 Пал Јоенсон   Фарски Острови 7:46.51
6 8 Чад Ла Турет   САД 7:46.52
7 7 Питер Вандеркај   САД 7:46.64
8 1 Себастијан Роуаулт   Франција 7:55.91

НаводиУреди

  1. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за мажи (прелиминации)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.
  2. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за мажи (финале)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.

Надворешни врскиУреди