Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул во машка конкуренција

Натпреварите во 200м краул за мажи во пливачките дициплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 25 и 26 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 25 јули, додека финалето на 26 јули.

200м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 25, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 26, 2011 (финале)
Натпреварувачи60 од 51 нации
Победничко време1:44.44
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Германија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светските ишампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампиоантот
Пол Бидерман   Германија 1:42.00 Рим 28 јули, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.=

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

60 пливачи учествуваа во 8 групи, квалификуваните пливачи се следниве:[1]

Место Група Линија Место Нација Време Забелешки
1 7 4 Рајан Лохте   САД 1:46.34 Q
2 7 3 Себастијан Вершуренn   Холандија 1:46.53 Q
3 8 5 Пол Бидерман   Германија 1:46.56 Q
4 8 4 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 1:46.63 Q
5 7 5 Мајкл Фелпс   САД 1:46.98 Q
6 6 4 Јаник Ањел   Франција 1:47.11 Q
7 7 7 Доминик Мајхтри   Швајцарија 1:47.38 Q
8 8 1 Рос Девенпорт   Обединето Кралство 1:47.59 Q
9 8 3 Данила Изотов   Русија 1:47.72 Q
10 7 8 Шејн Фрејзер Кајмански Острови 1:47.73 Q
11 6 6 Роберт Ренвик   Обединето Кралство 1:47.88 Q
12 5 3 Нимрод Шапира Бар-Ор   Израел 1:48.11 Q
13 7 1 Јуки Кобори   Јапонија 1:48.19 Q
14 6 5 Никита Лобинцев   Русија 1:48.28 Q
15 5 8 Николас Оливеира   Бразил 1:48.33 Q
16 8 6 Кенрик Монк   Австралија 1:48.42 Q
17 8 2 Тим Валбургер   Германија 1:48.43
18 6 7 Џанлука Маглија   Италија 1:48.54
19 6 1 Шо Учида   Јапонија 1:48.64
20 6 8 Марко Белоти   Италија 1:48.66
21 5 5 Маркус Роган   Австрија 1:48.82
22 6 3 Ромас Фрејзер-Холмс   Австралија 1:48.86
23 4 3 Метју Стенли   Нов Зеланд 1:48.93
24 7 2 Ли Јунки   Кина 1:48.94
25 7 6 Жан Басон   ЈАР 1:48.95
26 8 8 Глен Сургелус   Белгија 1:48.96
27 5 6 Чад Боброски   Канада 1:49.01
28 5 7 Кристијан Квинтеро   Венецуела 1:49.27
29 6 2 Јианг Хаики   Кина 1:49.43
30 8 7 Јуст Реијнс   Холандија 1:49.56
31 3 5 Вон Каи Ваи Дејвид   Хонгконг 1:49.58
32 5 2 Мадс Глеснер   Данска 1:49.59
33 5 1 Бенџамин Хокин   Парагвај 1:49.85
34 4 5 Доминик Страга   Хрватска 1:51.35
35 4 4 Радован Силјевски   Србија 1:51.42
36 3 2 Увис Калнис   Латвија 1:52.20
37 4 2 Робин Андресон   Шведска 1:52.21
38 5 4 Рајан Пини   Папуа Нова Гвинеја 1:52.23
39 4 6 Матео де Анхуло   Колумбија 1:52.25
40 4 7 Џеси Лакуна   Филипини 1:52.27
41 3 4 Мартин Качер   Уругвај 1:52.49
42 4 1 Каи Куан Јео   Сингапур 1:52.54
43 3 7 Марио Монтоја   Костарика 1:52.64
44 4 8 Раул Мартинез   Порторико 1:52.93
45 3 1 Себастијан Јансен   Перу 1:53.68
46 3 6 Иракли Ревишвили   Грузија 1:54.02
47 2 4 Николас Шваб   Доминиканска Република 1:54.95
48 2 5 Метју Абејсинге   Шри Ланка 1:55.33
48 3 3 Пам Нгујен   Виетнам 1:55.33
50 2 2 Алан Гутиерез   Хондурас 1:56.74
51 2 3 Емануеле Николини   Сан Марино 1:57.23
52 2 7 Куинтон Делие   Намибија 1:57.47
53 3 8 Мохамед Мадух   Кувајт 1:57.64
54 2 6 Џемал Ле Гранд   Аруба 1:58.24
55 1 4 Обаид Ал Џасми   ОАР 1:58.49
56 2 1 Гебрел Ахмед   Палестински територии 2:02.27
57 2 8 Метју Маркет   Маврициус 2:02.41
58 1 5 Пол Елаиса   Фиџи 2:03.95
59 1 3 Андерсон Лим   Брунеј 2:06.40
60 1 6 Рајан Гивинден   Сејшели 2:18.07

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 18:57.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Јаник Ањел   Франција 1:45.62 Q
2 5 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 1:46.23 Q
3 1 Никита Лобинцев   Русија 1:47.34 Q
4 4 Себастијан Вершурен   Холандија 1:47.52
5 6 Рос Девенпорт   Обединето Кралство 1:47.76
6 8 Кенрик Монк   Австралија 1:47.86
7 2 Шејн Фрејзер Кајмански Острови 1:48.46
8 7 Нимрод Шапира Бар Ор   Израел 1:48.59

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Пол Бидерман   Германија 1:45.93 Q
2 4 Рајан Лохте   САД 1:46.11 Q
3 3 Мајкл Фелпс   САД 1:46.91 Q
4 6 Доминик Мајхтри   Швајцарија 1:47.30 Q
5 2 Данила Изотов   Русија 1:47.39 Q
6 7 Роберт Ренвик   Обединето Кралство 1:47.89
7 8 Николас Оливеира   Бразил 1:48.18
8 1 Јуки Кобори   Јапонија 1:48.65

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:02.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  3 Рајан Лохте   САД 1:44.44
  2 Мајкл Фелпс   САД 1:44.79
  5 Пол Бидерман   Германија 1:44.88
4 6 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 1:44.92
5 4 Јаник Ањел   Франција 1:44.99
6 1 Никита Лобинцев   Русија 1:46.57
7 7 Доминик Мајхтри   Швајцарија 1:47.02
8 8 Данила Изотов   Русија 1:47.46

НаводиУреди

  1. „Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.
  2. „Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.
  3. „Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.

Надворешни врскиУреди