Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - техничко во двојки

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањата во дует технички во синхронииарно пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 17 јули со прелиминарната рунда и финалето на 18 јули.

MedalistsУреди

Злато Сребро Бронза
Наталија Исченко
Светлана Ромашина
  Русија
Хуанг Сјуечен
Лиу Оу
  Кина
Она Карбонел
Андреа Фуентес
  Шпанија

РезултатиУреди

Прелиминарната рунда се одржа во 14:00 по локално време..[1] Финалето се одржа во 19:15 следниот ден.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
  Наталија Исченко
Светлана Ромашина
  Русија 97.500 1 98.200 1
  Хуанг Сјуечен
Лиу Оу
  Кина 95.800 2 96.500 2
  Она Карбонел
Андреа Фуентес
  Шпанија 94.400 3 95.400 3
4 Елис Маркот
Марие-Пјер Бондреу Гакон
  Канада 93.900 4 94.100 4
5 Јукико Инуи
Чиса Кобајаши
  Јапонија 92.600 5 92.800 5
6 Дарија Лушко
Ксенија Сидоренко
  Украина 90.900 6 91.300 6
7 Џулија Лапи
Маријангела Мерупато
  Италија 89.900 7 90.100 7
8 Сара Лабрус
Клое Вилхелм
  Франција 88.500 9 88.900 8
9 Мери Килман
Лиса Валас
  САД 89.000 8 88.500 9
10 Оливиај Алисон
Џена Рандал
  Обединето Кралство 87.800 10 87.300 10
11 Евангелија Пјатаниоти
Деспоина Соломоу
  Грција 87.600 11 87.200 11
12 Најара Фигуеира
Лара Теиксера
  Бразил 87.400 12 86.000 12
13 Јанг Хјунг-Ми
Ванг Ок-Гјонг
  Северна Кореја 86.700 13
14 Анастасија Глушов
Ина Јофе
  Израел 86.000 14
15 Парк Хјун-Ха
Парк Хјун-су
  Јужна Кореја 85.500 15
15 Сона Бернардова
Алжбета Дуфкова
  Чешка 85.500 15
17 Ана Кулкина
Аигерим Жексмбинова
  Казахстан 85.400 17
18 Елизабет Снеув
Николиен Велен
  Холандија 83.700 18
19 Памела Фишер
Аља Нифелар
  Швајцарија 83.200 19
20 Маријана Цифуентес
Евелин Гуахардо
  Мексико 82.900 20
21 Езтер Цекуз
Зофи Кис
  Унгарија 82.300 21
22 Надине Брандл
Ливија Ланг
  Австрија 82.000 22
23 Настасија Мекханикава
Дарија Наваселскаја
  Белорусија 79.800 23
24 Етел Санчез
Софија Санчез
  Аргентина 79.200 24
25 Даса Бологова
Јана Лабатова
  Словачка 77.300 25
26 Елоис Амбергер
Сара Бомбел
  Австралија 76.400 26
27 Вибке Јеске
Едит Сепенфилд
  Германија 75.800 27
28 Моника Аранго
Џенифер Церкуера
  Колумбија 75.600 28
28 Далија Мохамед Елгебали
Рин Веил Абдалазем
  Египет 75.600 28
30 Иглика Големинова
Калина Јорданова
  Бугарија 74.400 30
31 Анастасија Рузметова
Анастасија Здрајковакова
  Узбекистан 74.300 31
32 Катрина Ан
Хуи Чуен Пнг
  Малезија 72.900 32
33 Скристина Николини
Елена Тини
  Сан Марино 71.900 33
34 Мелис Онер
Тугче Таниш
  Турција 71.800 34
35 Лиане Карабаљо
Дарлис Родригес
  Куба 71.400 35
35 Росамариај Авила
Фредмари Забрано
  Венецуела 71.400 35
37 Аритаја Кититанатпум
Нантаја Полсен
  Тајланд 67.800 37
38 Каитлин Андерсон
Кирстин Андерсон
  Нов Зеланд 67.600 38
39 Стефани Чен
Хуи Ју Јап
  Сингапур 67.200 39
40 Надежда гомез
Виолета Митиниан
  Костарика 65.800 40
41 Мегавати Сујанто
Самара Талија Патиасина
  Индонезија 62.800 41
42 Ема Манерс-Вуд
Никола Дејвид
  Јужна Африка 61.500 42

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди