Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м делфин во женска конкуренција

Натпреварите во 100м делфин за жени во пливачки настани на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 и 25 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 24 јули, додека финалето на 25 јули.

100м делфин за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 25, 2011 (финале)
Натпреварувачи47 од 40 нации
Победничко време56.87
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Сара Сјостром   Шведска 56.06 Рим 27 јули 2009

Ниту светски ниту шампионтски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

47 натпреварувачи учествуваа во 6 групи, квалификувани пливачи се следниве:[1]

Место Име Нација Тиме Група Линија Забелешки
1 Дана Волмер   САД 56.97 5 5 Q
2 Алисија Кутс   Австралија 57.49 6 4 Q
3 Џема Лов   Обединето Кралство 57.81 4 5 Q
4 Џесика Шиперс   Австралија 57.86 4 2 Q
5 Лу Јинг   Кина 57.93 6 2 Q
6 Сара Сјостром   Шведска 58.10 4 4 Q
7 Елен Ганди   Обединето Кралство 58.32 4 3 Q
7 Жанет Отесен   Данска 58.32 5 6 Q
9 Лиу Зиге   Кина 58.44 6 5 Q
10 Кристине Магнусен   САД 58.49 5 4 Q
11 Инге Декер   Холандија 58.53 5 3 Q
12 Катерине Савард   Канада 58.59 4 6 Q
13 Јука Като   Јапонија 58.70 6 6 Q
14 Терез Алшамар   Шведска 58.71 6 3 Q
15 Тао Ли   Сингапур 58.89 5 2 Q
15 Ирина Беспалова   Русија 58.89 6 8 Q
17 Ванеса Мор   Јужна Африка 58.96 4 7
17 Сина Сутер   Германија 58.96 4 8
19 Отилија Једжејчак   Полска 59.00 2 3
20 Одреј Лакрукс   Канада 59.02 5 8
21 Дајнара де Паула   Бразил 59.24 5 1
22 Кристел Вурна   Грција 59.27 6 7
23 Јудит Игнасио Сорибес   Шпанија 59.52 3 6
24 Амит Иври   Израел 59.56 5 7
25 Нацуми Хоши   Јапонија 59.63 3 4
26 Хана Вилсон   Хонгконг 59.78 3 2
26 Трин Алјанд   Естонија 59.78 3 8
28 Ингвилд Снилдал   Норвешка 59.80 2 5
29 Биргит Кошичек   Австрија 59.84 2 4
30 Катарина Листопадова   Словачка 59.87 2 6
31 Кимберли Бајс   Белгија 59.88 3 1
32 Сара Оливеира   Португалија 59.93 6 1
33 Сара Исаковиќ   Словенија 1:00.23 3 5
34 Иларија Бјанки   Италија 1:00.36 3 3
35 Рита Медрано   Мексико 1:00.55 2 2
36 Ештер Дара   Унгарија 1:00.69 4 1
37 Се-Хјон Ан   Јужна Кореја 1:00.76 2 7
38 Ирис Росенбергер   Турција 1:00.99 2 1
39 Софија Бачелор   Нов Зеланд 1:01.92 3 7
40 Џасмине Алкади   Филипини 1:03.69 1 4
41 Лорин Витфилд   Американска Самоа 1:04.82 1 3
42 Марие Лаура Меза   Костарика 1:05.05 1 5
43 Ноел Борши   Албанија 1:05.71 1 6
43 Далија Торез   Никарагва 1:05.71 1 7
45 Симона Микули   Сан Марино 1:06.45 1 1
46 Доријан МекМенеми   Доминиканска Република 1:06.58 1 2
47 Дебра Даниел   СД Микронезија 1:14.51 1 8

ПрепливувањеУреди

Бидејќи два пливачи имаа исто време во прелиминациите како 16то место тие учествуваа во препливување за да се одреди последниот полуфиналист.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Ванеса Мор   Јужна Африка 58.66 Q
2 5 Сина Сутер   Германија 59.47

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа на 24 јули во 18:00.[3]

Полуфинале 1Уреди

Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Сара Сјостром   Шведска 57.29 3 Q
2 Алисија Кутс   Австралија 57.41 4 Q
3 Џесиак Шипер   Австралија 57.95 5 Q
4 Катерине Савард   Канада 58.07 7
5 Терез Алшамар   Шведска 58.20 1
6 Жанет Отесен   Данска 58.24 6
7 Кристине Магнусен   САД 58.59 2
8 Ирина Беспалова   Русија 59.02 8

Полуфинале 2Уреди

Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Дана Волмер   САД 56.47 4 Q, АМ
2 Лу Јинг   Кина 57.18 3 Q
3 Џема Лов   Обединето Кралство 57.57 5 Q
4 Лиу Зиге   Кина 57.85 2 Q
5 Елен Ганди   Обединето Кралство 57.97 6 Q
6 Инге Декер   Холандија 58.70 7
7 Јука Като   Јапонија 58.71 1
8 Тао Ли   Сингапур 58.78 8

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:02.[4]

Место Име Нација Линија Време Забелешки
  Дана Волмер   САД 4 56.87
  Алисија Кутс   Австралија 6 56.94
  Лу Јинг   Кина 5 57.06
4 Сара Сјостром   Шведска 3 57.38
5 Елен Ганди   Обединето Кралство 8 57.55
6 Лиу Зиге   Кина 7 57.57
7 Џесиак Шиперс   Австралија 1 57.95
8 Џема Лов   Обединето Кралство 2 57.96

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 100м делфин за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 100м делфин за жени (препливување)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 100м делфин за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.[мртва врска]
  4. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 100м делфин за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]

Надоврешни врскиУреди