Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м грбно во машка конкуренција

Натпреварите во 100м грбно за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 30 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 31 јули со финалето.

50м грбно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 30, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 31, 2011 (финале)
Натпреварувачи43 од 38 нации
Победничко време24.50
Медалисти
Златен медал   Обединето Кралство
Сребрен медал   Франција
Бронзен медал   ЈАР
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светскиот и шампионскиот рекорд беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски Рекорд
Рекорд на Шампионатот
Лиам Танкок   Обединето Кралство 24.04 Рим 2 август, 2009

Ниту светски ниту рекорд на шампионатот беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

39 пливачи учествуваа во 6 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 5 Герхардус Зандберг   ЈАР 24.72 Q
2 6 4 Камил Лакурт   Франција 25.03 Q
3 6 2 Хелге Меу   Германија 25.04 Q
4 4 7 Флори Ланг   Швајцарија 25.12 Q
5 4 2 Ешвин Волдебор Фабер   Шпанија 25.14 Q
6 6 5 Јунја Кога   Јапонија 25.17 Q
7 4 3 Гуј Барнеа   Израел 25.18 Q
8 4 4 Николас Томан   САД 25.22 Q
8 5 5 Дејвид Плумер   САД 25.22 Q
10 5 4 Лиам Танкок   Обединето Кралство 25.26 Q
10 5 1 Аристеидис Григоријадис   Грција 25.26 Q
12 6 1 Мирко ди Тора   Италија 25.28 Q
13 5 6 Хејден Стекел   Австралија 25.29 Q
14 6 3 Ешли Дилани   Австралија 25.33 Q
14 6 6 Бастијан Лијесен   Холандија 25.33 Q
16 5 8 Чарлс Франсис   Канада 25.43 Q
17 5 3 Сун Ксиаолеи   Кина 25.44
18 5 7 Ченг Феији   Кина 25.52
19 4 1 Гиљермо Гуидо   Бразил 25.58
20 5 2 Витали Борисов   Русија 25.60
21 4 8 Павел Санкович   Белорусија 25.80
22 6 7 Даниел Бел   Нов Зеланд 25.91
23 3 3 Рко Симунич   Хрватска 26.07
24 3 4 Педро Медел   Куба 26.08
25 6 8 Федерико Грабич   Аргентина 26.13
26 3 6 Жан-Францоис Шнидер   Луксембург 26.70
27 3 7 Оливер Елиот Банадас   Чиле 26.72 НР
28 3 1 Зејн Џордан   Замбија 27.12
29 3 2 Борис Кирилов   Азербејџан 27.25
30 2 4 Емиле Бакале   Конго 28.34
31 3 8 Антонио Тонг   Макао 28.46
32 2 5 Албан Лае-Џозеф Диоп   Сенегал 29.02
33 1 3 Керсон Хадли   СД Микронезија 30.46
34 2 2 Ахмед Атари   Катар 32.37
35 2 7 Хусам Ахмед   Малдиви 33.44
36 2 1 Мулуалем Гирма   Етиопија 33.85
37 1 4 Патана Интавонг   Лаос 35.30
38 2 8 Мохамед Елтајеб   Судан 35.98
39 1 5 Тиери Видењи   Бенин 42.95
2 3 Адбулрахман Алисак   Катар DNS
2 6 Фоларин Огунсола   Гамбија DNS
3 5 Омар Пинзон   Колумбија DNS
4 6 Рјосуке Ирие   Јапонија DNS

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 19:14.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 2 Лиам Танкок   Обединето Кралство 24.62 Q
2 4 Камил Лакурт   Франција 24.85 Q
3 6 Николас Томан   САД 25.03 Q
4 5 Флори Ланг   Швајцарија 25.07 Q
5 3 Јунја Кога   Јапонија 25.14
6 7 Мирко ди Тора   Италија 25.40
7 1 Ешли Дилани   Австралија 25.43
8 8 Чарлс Франсис   Канада 25.56

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Герхардус Зандберг   ЈАР 24.91 Q
2 3 Ешвин Вилдебор Фабер   Шпанија 24.99 Q
3 2 Дејвид Плумер   САД 25.03 Q
4 6 Гуј Барнеа   Израел 25.09 Q
5 1 Хејден Стекел   Австралија 25.20
6 5 Хелге Меу   Германија 25.20
7 7 Аристеидис Григоријадис   Грција 25.46
8 8 Бастијан Лијесен   Холандија 25.51

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:35.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Лиам Танкок   Обединето Кралство 24.50
  5 Камил Лакурт   Франција 24.57
  3 Герхардус Зандберг   ЈАР 24.66
4 6 Ешвин Велдебор Фабер   Шпанија 24.82
5 7 Дејвид Плумер   САД 24.92
6 2 Никоалс Томан   САД 25.01
6 8 Гуј Барнеа   Израел 25.01
8 1 Флори Ланг   Швајцарија 25.15

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м грбно за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м грбно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м грбно за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.

Надворешни врскиУреди