Градови на Филипините


Зборот град (lungsod, или siyudad, на филипински и тагалог) е едно од нивоата на управување на Филипините.

Филипини
Coat of arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права

Најголеми градовиУреди

Следи табела на 12-те најголеми филипински гррадови.

Позиција Град Население
(2000)
Население
(2005)
1. Кезон 2,173,831 2,260,160[1]
2. Манила 1,581,082 1,454,558[1]
3. Калокан 1,177,604 1,352,132[1]
4. Давао 1,147,116 1,325,355[2]
5. Себу 718,821 815,716[3]
6. Замбоанга 601,794 700,078[4]
7. Пасиг 505,058 538,458[3]
8. Валенцуела 485,433 517,535[3]
9. Лас Пињас 472,780 504,045[3]
10. Антиполо 470,866 566,712[3]
11. Тагуиг 467,375 498,283[3]
12. Кагајан де Оро 461,877 563,114[5]

ПоврзаноУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „NSO NCR Population Projections“. Архивирано од изворникот на 2008-03-15. Посетено на 2008-03-08.
  2. „NSCB Region 11 Statwatch“. Архивирано од изворникот на 2008-03-18. Посетено на 2008-03-08.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 „World Gazetteer“. Архивирано од изворникот на 2007-10-01. Посетено на 2008-03-08.
  4. „NSO Region 9 Population Projections“. Архивирано од изворникот на 2007-10-20. Посетено на 2008-03-08.
  5. „NSCB Region 10 Statwatch“. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 2008-03-08.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли