Кордиљера (регион)

регион на Филипините

Кордилера (CAR) е еден од 17-те региони на Филипините и е сместен на островот Лусон. Главен град е Багио.

Кордилера
Регион
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеБагио
Површина
 • Вкупна18,294 км2 (7,063 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно1,365,220
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-15
Покраини6
Градови2
Општини75
Барангаи1176
Конг. окрузи7
Јазициилокански, Калинга, Канканаеј, Ифугао, Итнег, Иснег, Пангасиненсе, други

Економија уреди

Кордилера Регионот е голем филипински резервоар на руди и минерали. Има огромни количества на злато, бакар, сребро, цинк и неметали како песок, сулфур и др.

Туризам уреди

Најголема туристичка атракција се Оризовите полиња во Банауе во покраината Ифугао. постојат и многу пештери, тунели и национални паркови. Поради тоа што регионот не излегува на море, покраините масовен туризам.

Административна поделба уреди

Коордилера регионот е поделен на 6 покраини и 1 град.

Покраина Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Абра Бангует 209.491 3.975,6 52,7
  Апајао Кабугао 97.129 3.927,9 24,7
Бенгет Ла Тринидад 330.129 2.599,4 127,0
  Ифугао Лагаве 161.623 2.517,8 64,2
  Калинга Табук 174.023 3.119,7 55,8
  Планинска Покраина Бонток 140.439 2.097,3 67,0
Бангио 252.386 57,5 4.839,3

Надворешни врски уреди