Илокос

регион на Филипините

Илокос или Регион I (илокански: Rehion/Deppaar ti Ilocos; пангасинански: Sagor na Baybay na Luzon; филипински: Rehiyon ng Ilocos) — регион во северозападниот дел на островот Лусон на Филипините. Се граничи со регионите Кордиљера и Кагајанска Долина на исток, Централен Лусон на југ и Јужнокинеското Море на запад.

Илокос
Регион I
регион
Ветропаркот во Банги
Црква во ПаоајОдморалиштето „Тандерберд“ во Сан Фернандо, Ла Унион
⤵ Ветропарк во Банги; Црква во Паоај; Одморалиштето „Тандерберд“
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска групаЛусон
СедиштеСан Фернандо (Ла Унион)
Површина
 • Вкупна13,012,60 км2 (5,02.419 ми2)
Население (Грешка: погрешен формат за време попис)[1]
 • Вкупно5,301,139
 • Густина410,000/км2 (1,100,000/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-01
Покраини
Градови
Општини116
Барангаи3,265
Конг. окрузи12
Јазици

Административна поделба уреди

Илокос е поделен на 4 покраини и 9 градови.

Покраини Админ. центар Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(жит/ км²)
  Северен Илокос Лаоаг 514.241 3.399,3 151,3
  Јужен Илокос Виган 594.206 2.579,6 230,3
  Ла Унион Сан Фернандо 657.945 1.493,1 440,7
  Пангасинан Лингајен 2.434.086 5.368,2 453,4

Наводи уреди

  1. Census of Population (2015). „Region I (Ilocos Region)“. Total Population by Province, City, Municipality and Barangay. Philippine Statistics Authority. Посетено на 20 јуни 2016.

Надворешни врски уреди