Западни Висаи

регион на Филипините

Западни Висаи, е еден од регионите на Филипините кој е номериран како Регион VI. Се наоѓа на архипелагот Висајски Острови (Висаи) и главен регионален центар е градот Илоило.

Западни Висаи
Регион VI
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеИлоило
Површина
 • Вкупна20,440,8 км2 (7,892,2 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно6,211,038
 • Густина300/км2 (790/ми2)
Час. појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-06
Покраини6
Градови16
Општини117
Барангаи4.050
Конг. окрузи16
ЈазициХилигајнон, Кинарај-а, Акланон

Административна поделба

уреди

Западен Виосајас се состои од 7 покраини и 2 града.

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
  Аклан Калибо 451.314 1.817,9 248,3
  Антике Сан Хосе 471.088 2.522,0 186,8
  Капис Рохас 654.156 2.633,2 248,4
  Гимарас Хордан 141.450 604,7 233,9
  Илоило Илоило 1.925.002 4.719,4 407,9
  Западен Негрос Баколод 2.565.723 7.926,1 323,7
  Палаван Пуерто Принсеса 755.412 14.896,3 50,7
  Баколод 429.076 161,5 2.657,6
  Илоило 366.391 70,2 5.219,2

Надворешни врски

уреди