Источен Миндоро (филипински: Silangang Mindoro) — покраина на Филипините која е сместена во Мимаропа Регионот. Главен град е Калапан Сити и се граничи со Западен Миндоро на запад.

Источен Миндоро
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Источен Миндоро]]
Провинцискиот грб на Источен Миндоро
Мапа на Филипините со факти за Источен Миндоро highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Миндоро
Регион Мимаропа (Регион IV-B)
Главен град Калапан Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 36
 - Барангај 426
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 34-та
 - Вкупно (2000) 681.818
 - Густина 156/km² (28-ма најмала)
Површина 27-ма
 - Вкупно 4.364,7 km²
Основана
Јазици Тагалог, Камангјан
Гувернер Арнан Ц. Паналиган (Lakas-CMD)
Калапан на североистокот на островот Миндоро е главен и најголем град во провинцијата.

Стопанство Уреди

Скоро целата економија е сконцентрирана кон туризмот.

Административна поделба Уреди

Источен Миндоро е поделен на 14 општини и 1 град.

Историја Уреди

Од 16 век покраината е под директна управа на Батангас. Во 1921 Миндоро станува покраина, а во ноември 1950, островот е поделен на Источен и Западен Миндоро.

Надворешни врски Уреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 13°00′N, 121°25′E