Пангасинан е покраина на Филипините. Сместена е во Илокос Регионот во централниот дел на островот Лузон и главен град е Лингајен.

Пангасинан
Провинцискиот грб на Пангасинан
Провинцискиот грб на Пангасинан
Мапа на Филипините со факти за Пангасинан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Пангасинан
Регион Илокос (Region I)
Главен град Лингајен
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 4
 - Општини 44
 - Барангај 1.364
 - Конгресионални дистрикти 6
Население 3=та
 - Вкупно (2000) 2.434.086
 - Густина 453/km² (8-та)
Површина 15-та
 - Вкупно 5.368,2 km²
Основана 1578
Јазици Пангасинан, Илокано, Болинао, Тагалог, Англиски
Гувернер Амадо еспоно Јр. (Kampi)
Административна зграда во Пангасинан

Потекло на поимотУреди

Името Пангасинан значи "земја на солта" или "место каде што се прави солта"; и доаѓа од зборот asin, што значи "сол" на Пангасинански јазик.

Административна поделбаУреди

Пангасинан е поделена на 44 општини, 4 град и 1.364 барангаи.

ГрадовиУреди

СтопанствоУреди

Извозот на Пангасинан изнесува 5,5 милиони долари. Таа е најголемиот производител на сол на Филипините.

Надворешни врскиУреди

 
Sunny white beach, Болинао, Пангасинан.
 
"Treasurers of Bolinao", Пангасинан.
 
Производство на сол во Дасол.
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°55′N, 120°20′E