Кесон (град)

град на Филипините

Кесон (филипински: Lungsod Quezon, шпански: Ciudad Quezón) — поранешен главен (1948-1976) и најпознат град на Филипините. Сместен е на островот Лусон и популарно е познат само како QC (КјуСи). тој е еден од градовите и општините кои го формираат Метро Манила, Националниот Капитал Регион. Градот е именуван по Мануел Кесон, претседател на Филипините, и бил основан и развиен за да ја замени Манила како главен град.

Кесон
Lungsod Quezon
Знаме на КесонАмблем на Кесон
Амблем
Прекар(и): Најдобро управуван град на Филипините
Карта на Метро Манила која ја покажува локацијата и кординатите на Кесон: 14°38' N, 121°2' E
Карта на Метро Манила која ја покажува локацијата и кординатите на Кесон: 14°38' N, 121°2' E
ЗемјаФилипини
РегионМетро Манила
ОкругКонгресен округ
Барангаи142
Основан
(како населба)
12 октомври, 1939
(како Балитавак)
Основан
(како град)
12 октомври, 1939
Управа
 • ГрадоначалникФелисиоано Белмонте Јр (2007-2010; Lakas-CMD)
 • Вице ГрадоначалникХерберт Баутиста (2007-2010; Lakas-CMD)
Површина
 • Вкупна166,20 км2 (6,420 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001700000017,0 м
Население (2.015)
 • Вкупно2,936,116
 • Густина17,666/км2 (45,750/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
Повик. бр.2
Мреж. местоwww.quezoncity.gov.ph

Збратимени градови уреди

Надворешни врски уреди

 
Четвртта Либис навечер
 
Научно-обрзовниот комплекс на Ateneo de Manila University
 
карта на која се прикажани подрачјата на градот Кесон