Исабела (покраина)

покраина на Филипините

Исабела е втора по големина покраина на Филипините, веднаш по Палаван. Се наоѓа во регионот Кагајанска Долина на островот Лусон. Главен град е Илаган и се граничи со, Аурора, Кирино, Нова Вискаја, Ифугао, Планинската Покраина, Калинга, и Кагајан.

Исабела
Провинцискиот грб на Исабела
Провинцискиот грб на Исабела
Мапа на Филипините со факти за Исабела highlighted
Мапа на Филипините со факти за Исабела
Регион Кагајанска Долина (Регион II)
Главен град Илаган
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 35
 - Барангај 1.055
 - Конгресни окрузи 4
Население 17-та
 - Вкупно (2000) 1.287.575
 - Густина 121/km² (18-та)
Површина 2-ра
 - Вкупно 10.664,6 km²
Основана 1 мај, 1856
Јазици илокански, тагалски
Гувернер Грасиа Сиело Падака (LP)
Поглед кон Сиера Мадре

Стопанство уреди

Покраината е земјоделска, а најзастапена култура е оризот.

Административна поделба уреди

Исабела еподелена на 35 општини и 2 града.

Градови уреди

Надворешни врски уреди

 
Детална карта на Исабела
 
Голермата хидроцентрала Дам градена во 70-те.

Координати: 17°00′N, 122°00′E