Бикол

регион на Филипините

Бикол Регионот или Биколандија е еден од 17-те региони на Филипините. Сместен е на Биколскиот полуостров којсе наоѓа на југоисточниот дел на островот Лусон и некои други помали острови. Главен административен центар е градот Легаспи.

Регион V
Бикол
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеЛегаспи, Албај
Површина
 • Вкупна17,632,5 км2 (6,807,9 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно4,674,855
 • Густина270/км2 (690/ми2)
Час. појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-05
Покраини6
Градови7
Општини107
Барангаи3.471
Конг. окрузи14
ЈазициБикол, Албајано, Масбатењо, Ринконада, Пандан Бикол, тагалски

Административна поделба

уреди

Бикол е составен од 6 покраини и 7 градови.

Покраина Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Албај Легаспи 1.090.907 2.552,6 427,4
Северен Камаринес Дает 458.840 2.112,5 217,2
Јужен Камаринес Пили 1.551.549 5.266,8 294,6
Катандуанес Вирак 215.356 1.511,5 142,5
Масбате Масбате 707.668 4.047,7 174,8
Сорсогон Сорсогон 650.535 2.141,4 303,8
 
Политичка карта на Бикол Регионот

Поврзано

уреди