Масбате е островска покраина на Филипините која се наоѓа во регионот Бикол. Главен град е Масбате и се состои од три острови.

Масбате
Провинцискиот грб на Масбате
Провинцискиот грб на Масбате
Мапа на Филипините со факти за Масбате highlighted
Мапа на Филипините со факти за Масбате
Регион Бикол (Регион V)
Главен град Масбате
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 20
 - Барангај 550
 - Конгресни окрузи 3
Население 33-та
 - Вкупно (2000) 707.668
 - Густина 175/km² (48-ма)
Површина 30-та
 - Вкупно 4.047,7 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици масбатски, себуански, хилигајнонски и биколски
Гувернер Елиза Олга Ко (Lakas-CMD)
Административна зграда во Масбате

НАрод и култура уреди

Во минатото народот од Масбате се нарекувал Висаја ("Visaya"), но кога покраината влезе во составот на Бикол населението сега се нарекува "Биколанци" или "Maсбатеноси".

Стопанство уреди

Географија уреди

Покраината е составена од три острови Масбате, Тикао и Буритас.

Административна поделба уреди

Масбате е поделен на 20 општини и 1 град.

Надворешни врски уреди

Координати:   12°12′01″N, 123°40′17″E