Калинга (покраина)

Калинга е покраина на Филипините која се наоѓа во регионот Кордиљера на островот Лусон. Главен град е Табук. Се граничи со Планинската Покраина на југ, Абра на запад, Исабела на исток, Кагајан на североисток, и Апајао на север.

Калинга
Провинцискиот грб на Калинга
Провинцискиот грб на Калинга
Мапа на Филипините со факти за Калинга highlighted
Мапа на Филипините со факти за Калинга
Регион Кордиљера (CAR)
Главен град Табук
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 7
 - Барангај 152
 - Конгресни окрузи 1
Население 11-та најмала
 - Вкупно (2000) 174.023
 - Густина 56/km² (6-та)
Површина 42-ра
 - Вкупно 3.119,7 km²
Основана 14 февруари, 1995
Јазици Калинга, Икокано, тагалски
Гувернер Флојделија Диазен (Lakas-CMD)
Планини во Калинга

Историја уреди

До 1995, Калинга и Апајао сочинуваа една покраина под името Калинга-Апајао, сè додека не се разделија сè со цел на подобро управување на домородните народи.

Стопанство уреди

Оризовото производство и одгледувањето на свињите се најголемите стопански гранки. Шумарството е исто така доста застапено.

Административна поделба уреди

Калинга е поделена на 1 град и 7 општини.

Надворешни врски уреди

Координати: 17°45′N, 121°15′E