Јужен Давао е покраина на Филипините која е сместена во Давао Регионот на островот Минданао. Главен град е Дигос Сити и граничи со Давао на север, и Котабато, Султан Кударат, Јужен Котабато, и Сарангани на запад. На исток излегува на Давао Заливот.

Јужен Давао
Провинцискиот грб на Јужен Давао
Провинцискиот грб на Јужен Давао
Мапа на Филипините со факти за Јужен Давао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Давао
Регион Давао Регион (Регион XI)
Главен град Дигос Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 14
 - Барангај 337
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 8-ма
 - Вкупно (2000) 758.801
 - Густина 299/km² (20-та)
Површина 10-та
 - Вкупно 3.934,0 km²
Основана 8 мај, 1967
Јазици себуански, давајски
Гувернер Даглас Ра. Кагас (Lakas-CMD)

Давао беше дел од покраината сè додека не стана независен град и сега има посебни администрации и управувања.

СтопанствоУреди

ГеофрафијаУреди

Администартивна поделбаУреди

Јужен Давао е поделен на 14 општини и 1 град -Дигос Сити

ИсторијаУреди

Во 1942, Јапонија ја окупира покраината.

Во 1945, ослободителнит сили на Филипинската државна заедница и давајските герилци ја ослободуваат покраината.

Надворешни врскиУреди

 
Берба на Ананас на плантажите во Јужен Давао
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°20′N, 125°30′E