Котабато, порано Северен Котабато, е покраина на Филипините која е сместена во SOCCSKSARGEN регионот на островот Минданао.Главен град е Кидапаван Сити и се граничи со Јужен Ланао и Букиднон на север, Јужен Давао и Давао, Султан Кударат на југ и Магинданао на запад.

Котабато
Провинцискиот грб на Котабато
Провинцискиот грб на Котабато
Мапа на Филипините со факти за Котабато highlighted
Мапа на Филипините со факти за Котабато
Регион SOCCSKSARGEN (Регион XII)
Главен град Кидапаван Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 17
 - Барангај 543
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 26-та
 - Вкупно (2000) 958.643
 - Густина 146/km² (26-најмала)
Површина 9-та
 - Вкупно 6.565,9 km²
Основана 8 мај, 1967
Јазици хилигајнонски, себуански, магинданајски
Гувернер Jesus Sacdalan (Lakas-CMD)

ГеографијаУреди

Котабато лежи на источниот дел на Регионот XII и е стратешки сместен на централниот дел на Минданао. Котабато е стратешки поврзан со Артерискиот патен систем кој е еден од главните транспортни коридири на Филипините.

НародУреди

71% од населението на Котабато се мигранти од островите Лузон и Висајас додека 18% се пеипадници на домородните заедници Манобо, T'боли, и Магинданао. Најголеми религии се католицизмот и исламот.

Административна поделбаУреди

Котабато е поделен на 17 општини и 1 град -Кидапаван Сити.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°34′50″N 122°02′16″E / 6.58056° СГШ; 122.03778° ИГД / 6.58056; 122.03778