Лагуна (покраина)

Лагуна е покраина на Филипините која е сместена во Калабарзон Регионот на островот Лузон. Главен град е Санта Крус. Покраината се наоѓа југоисточно од Метро Манила, јужно од Ризал, западно од Кезон, северно од Батангас и источно од Кавите. Лагуна е скоро целосно заобиколена од Лагуна Езерото, кое е најголемо ма Филипините. И самото име на покраината доаѓа од езерото, односно од шпанскиот збор lago, што значи езеро.

Лагуна
Провинцискиот грб на Лагуна
Провинцискиот грб на Лагуна
Мапа на Филипините со факти за Лагуна highlighted
Мапа на Филипините со факти за Лагуна
Регион Калабарзон Регион (Регион IV-A)
Главен град Санта Крус
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 27
 - Барангај 674
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 6-та
 - Вкупно (2000) 1.965.872
 - Густина 1.117/km² (3-та)
Површина 17-та најмала
 - Вкупно 1.759,7 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Тагалог, Англиски
Гувернер Тересита С. Лазаро (Lakas-CMD)
Административна зграда во Лагуна

СтопанствоУреди

Покраината изобилува со природни богатства како што се шумите кои се бофати со бамбус и махагони. Исто така има и големи наоѓалишна на руда.

Административна поделбаУреди

Лагуна е поделена на 27 општини и 3 града.

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 14°10′N, 121°20′E