Филипинско пезо

Филипинското пезо (филипински: piso) — валута на Филипините. Поделен е на 100 центи т.е. sentimo.

Филипинско пезо
Piso ng Pilipinas
Php bill 1000 front.jpg Php coin 1 obv.png
Банкнота на 1000 пезосимонета на 1 песо
ISO 4217
КодPHP
Составници
Подединица
 1/100Ѕеntimo (Филипински)
Цент (Македонски)
СимболPhilippinePeso.svg
Банкноти
 Чести20, 50, 100, 500, 1000 пезоси
 Ретки5, 10, 200 пезоси
Монети
 Чести25 sentimo, 1, 5, 10 пезо
 Ретки1, 5, 10 sentimo
Демографија
Корисник/циФилипини Филипини
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Филипините
 Мреж. местоwww.bsp.gov.ph
ПечатарЦентрална банка на Филипините
 Мреж. местоBangko Sentral ng Pilipinas
КовачницаЦентрална банка на Филипините
 Мреж. местоwww.bsp.gov.ph
Вредност
Инфлација2,3%
 ИзворNational Statistics Office, јуни 2007
 НачинCPI

Надворешни врскиУреди