Источен Мисамис

Источен Мисамиспокраина на Филипините која е сместена во Северен Минданао Регионот на островот Минданао. Главен град е Кагајан де Оро Сити. Покраината се граничи со Северен Ланао и Букиднон на југ, Северен Агусан и Јужен Агусан на исток, и на север излегува на Бохолско Море.

Источен Мисамис
Провинцискиот грб на Источен Мисамис
Провинцискиот грб на Источен Мисамис
Мапа на Филипините со факти за Источен Мисамис highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Мисамис
Регион Северен Минданао (Регион X)
Главен град Кагајн де Оро Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 2
 - Општини 23
 - Барангај 502
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 19-та
 - Вкупно (2000) 1.126.215
 - Густина 315/km² (17-та)
Површина 36-та
 - Вкупно 3.570,0 km²
Основана
Јазици себуански
Гувернер Оскар Морено (Lakas-CMD/PaDayon Pilipino)
Споменик во Источен Мисамис

СтопанствоУреди

За разлика од другите филипински покраини, Источен Мисамис е високоразвиен во поглед на индустријата (челична, хемиска, метална, дрвна и др.) и има голем број не економски зони. На 10 јануари 2008 отпочнала изградба на големо бродоградилиште кое е корејска инвестиција во вредност од 2 милијарди долари.

Административна поделбаУреди

Источен Мисамис е поделен на 23 општини и 3 града.

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 8°45′N, 125°00′E