Северен Суригао е покраина на Филипините која е сместена во Карага Регионот во Минданао. Главен град е Суригао. Покраината е составена од неколку острови и граничи со Северен Агусан, и Јужен Суригао на југ.

Северен Суригао
Провинцискиот грб на Северен Суригао
Провинцискиот грб на Северен Суригао
Мапа на Филипините со факти за Северен Суригао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Суригао
Регион Карага (Регион XIII)
Главен град Суригао
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 20
 - Барангај 335
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 27-ма најмала
 - Вкупно (2000) 374,465
 - Густина 193,3/km² (47-ма)
Површина 48-ма
 - Вкупно 1.936,9 km²
Основана
Јазици себуански (суригајски)
Гувернер Роберт Аце С. Барбез (Lakas-CMD)
Административна зграда во Северен Суригао

Демографија Уреди

Мнозинството од населението е со австронезиско потекло, но има и мигранти како Кинези, Јапонци и Арапи.

95% од населението зборува суригаононски јазик, но со големи влијанија на себуанскиот и бохолскиот. Поголемиот дел од населението зборува и разбира англиски.

Според пописот во 2015 во Султан Кударат живееле точно 485.088 жители.

Доминантна религија е римо-католицизмот.

Стопанство Уреди

Административна поделба Уреди

Северен Суригао е поделен на 20 општини и 1 град.

Град Уреди

Надворешни врски Уреди

 
Северен Суригао се претставува како престолнина на сурфањето
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 9°40′N, 125°38′E