Северен Давао, или попозната само како Давао, е покраина на Филипините која е сместена во Давао Регионот на островот Минданао. Главен град е Тагум Сити. Се граничи со покраините Јужен Агусан на север, Букиднон на запад, Долината Компостела на исток, и градот Давао на југ. Давао исто така го вклучува и остовот Самал на југ во Давао Заливот.

Северен Давао
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Северен Давао]]
Провинцискиот грб на Северен Давао
Мапа на Филипините со факти за Северен Давао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Давао
Регион Давао Регион (Регион XI)
Главен град Тагум Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 8
 - Барангај 223
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 32-ра
 - Вкупно (2000) 743.811
 - Густина 215/km² (38-ма)
Површина 38-ма
 - Вкупно 3.463,0 km²
Основана 8 мај, 1967
Јазици себуански, давајски
Гувернер Родолфо дел Росари (Lakas-CMD)

Демографија Уреди

Северен Давао има вкупно население од 743.811 жители според пописот од 2000 година. Со оваа бројка е 32-ра покраина по ред во поглед на населеноста. Густината на население изнесува 215 жит. на км2. Најзборувани јазици се себуанскиот и давајскиот.

Економија Уреди

Северен Давао е примарна земјоделска земја, но исто така има и рударство, шумарство, и рибарство.

Основни култури кои се одгледуваат се ориз, пченка, банана, кокос, кафе, и доста разни видови на овошја и сл.

Административна поделба Уреди

Северен Давао е поделен на 8 општини и 3 града. Следи табела:

Град/Општина Бр. на
Барангаи
Површина
(км2)
Население
(2000)
Густина
(на км2)
Асунсион
20
411.52
60,383
Браулио Е. Духали
5
91.00
18,050
Кармен
20
275.16
55,144
Капалонг
21
1,012.87
68,593
Њу Корела
21
321.48
44,590
  Панабо Сити
39
259.72
133,950
Гарден Сити оф Самал
46
301.30
82,609
Сан Исидро
13
24,100
Санто Томас
19
320.41
84,367
 
Тагум Сити
23
192.00
179,531
Талаингод
3
454.96
16,593

Надворешни врски Уреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 7°21′N 125°42′E / 7.350° СГШ; 125.700° ИГД / 7.350; 125.700