Северен Илокос

Северен Илокос е покраина на Филипините која се наоѓа во Илокос Регионот на островот Лузон. Главен град е Лаоаг Сити. Се наоѓа на северозападниот агол на Лузон и се граничи со Кагајан и Апајао на исток, и Абра и Јужен Илокос на југ. Северен Илокос излегува на Јуќно Кинеско Море на запад и Лузонски Премин на север.

Северен Илокос
Провинцискиот грб на Северен Илокос
Провинцискиот грб на Северен Илокос
Мапа на Филипините со факти за Северен Илокос highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Илокос
Регион Илокос Регион (Регион I)
Главен град Лаоаг Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 21
 - Барангај 557
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 48-ма
 - Вкупно (2000) 514.241
 - Густина 151/km² (27-ма најмала)
Површина 27-ма најмала
 - Вкупно 3.399,3 km²
Основана
Јазици Илокано Тагалог
Гувернер Мајкл Маркос Кеол (Kampi)
Црква посветена на Свети Августин“

НародУреди

Мнозинството од населението се Илоканци.

РелигијаУреди

Доминантна религија е римокатоличката, и други христијански цркви како Аглипајанска црква, и сл.

СтопанствоУреди

Покраината е специјализирана за производство на:

Административна поделбаУреди

Северен Илокос е поделен на 557 Барангаи, 21 општини, и 2 града.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 18°10′N, 120°45′E