Кавите е покраина на Филипините која е сместена во јужниот дел на Манилскиот Залив во Колабарзон Регионот на островот Лузон. Се наоѓа на само 30 км јужно од Манила. Главен град е Tреке Мартирес. Кавите се граничи со Лагуна на исток и Батангас на југ. На исток излегува на Јужнокинеско Море.

Кавите
Провинцискиот грб на Кавите
Провинцискиот грб на Кавите
Мапа на Филипините со факти за Кавите highlighted
Мапа на Филипините со факти за Кавите
Регион Калабарзон Регион (Регион IV-A)
Главен град Имус
Треке Мартирес (седиште на владата)
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 20
 - Барангај 828
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 5-та
 - Вкупно (2000) 2.163.161
 - Густина 1.590/km² (Најголема)
Површина 9-та најмала
 - Вкупно 1.297,6 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици тагалошки, чавакански
Гувернер Еринео Маликси (Liberal)
Имус бил главен град и седиште на владата до 1163

НаселениеУреди

покраината има вкупно 2.063.161 жител на површина од 1.297,6 км2. Тоа е најголема попувација во регионот Калабарзон.

ЈазициУреди

Најговорен јазик во покраината е тагалошкиот, чаваканскиот и англискиот. Поради поголемите миграции поради економски причини има и население кое зборува на биколски, себуански и илокански.

РелигијаУреди

Мнозинството од населението (70%) се Аглипајани одоносно тоа е независна филипинска црква, додека другите 30% се псрпадници на Исусова Црква, а има и мал број на муслимани.

СтопанствоУреди

Кавите е една од најбрзорастечките покраини на Филипините, поради блискоста со Метро Манила. Многу компании како Intel, имаат сво претставништва и фабрики.

Административна поделбаУреди

Кавите е поделена на 20 општини и 3 града.

Надворешни врскиУреди

 
Последниот бастион на филипинско-американската одбрана
 
Детална карта на покраината
 
Метеж на главниот автопат
 
Панорамски поглед од вулканот Таал на Тагајтај Сити
 
Агиналдо Шрине,родното место на Филипинската независност.
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли