Султан Кударат е покраина на Филипините која е сместена во SOCCSKSARGEN регионот на островот Минданао. Главен град е Исулан и се граничи со Магинданао и Котабато на север, Јужен Котабато и Сарангани на исток. На југозапад излегува на Целебеско Море.

Султан Кударат
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Султан Кударат]]
Провинцискиот грб на Султан Кударат
Мапа на Филипините со факти за Султан Кударат highlighted
Мапа на Филипините со факти за Султан Кударат
Регион SOCCSKSARGEN (Регион XII)
Главен град Исулан
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 11
 - Барангај 248
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 42-ра
 - Вкупно (2000) 586.505
 - Густина 124/km² (21-ва)
Површина 23-та
 - Вкупно 4.714,8 km²
Основана
Јазици хилигајнонски, илокански, себуански
Гувернер Дату Пакс С. Мангудатау
Административна зграда во Султан Кударат

Население Уреди

Според пописот во 2015 во Султан Кударат живееле точно 812.095 жители. Скоро сите се муслимани, но има и христијани, кои се доселеници.

Стопанство Уреди

Економијата на Султан Кударат првостепено се заснова на земјоделието. Најмногу се произведува ориз, пченка, кафе, говедско месо и сл.

Рибарството е една од најбрзорастечките гранки. Има голема експлоатација на Туна во Целебеско Море.

Административна поделба Уреди

Султан Кударат е поделен на 11 општини, 1 град и 249 барангаи.

Град Уреди

Надворешни врски Уреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°33′N, 124°17′E