Јужен Камаринес

Јужен Камаринес е провинција на Филипините која е сместена во Бикол Регионот на островот Лузон. Главен град е Пили. Провинцијата граничи со Северен Камаринес и Кезон на север, и Албај на југ. На исток се наоѓа островот провинција Катандуанес.

Јужен Камаринес
Провинцискиот грб на Јужен Камаринес
Провинцискиот грб на Јужен Камаринес
Мапа на Филипините со факти за Јужен Камаринес highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Камаринес
Регион Бикол Регион (Регион V)
Главен град Пили
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 35
 - Барангај 1.063
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 15-та
 - Вкупно (2000) 1.551.549
 - Густина 295/km² (22-ра)
Површина 17-та
 - Вкупно 5.266,8 km²
Основана
Јазици Биколански, Тагалог
Гувернер Луис Рајмонд Ф. Вилафуерте, Jр. (Lakas-CMD)

ИсторијаУреди

Во 1942, јапонските воени сили влегуваат и го окупираа Јужен Камаринес.

Во 1945, филипинските и Американските трупи потпомогнати со Биколската герила, го ослободуваат Јужен Камаринес од јапонска окупација.

СтопанствоУреди

Земјоделието е основна стопанска гранка во провинцијата, со поголемо производство на ориз, пченка, и сл. .

Административна поделбаУреди

Јужен Камаринес е поделен на 35 општини и 2 града.

Надворешни врскиУреди

 
птичјиот парк во главноит град Пили
 
Плажана полуостровот Карамоан
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 13°40′N, 123°20′E