Давао (регион)

регион на Филипините

Давао Регионот, или Регион XI, е регион на Филипините,које сместен на југоисточниот дел на островот Минданао. Главен административен центар е Давао.

Регион XI
Давао Регион
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеДавао
Површина
 • Вкупна19,671,83 км2 (7,595,34 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно3,676,163
 • Густина190/км2 (480/ми2)
Час. појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-11
Покраини4
Градови6
Општини44
Барангаи1.160
Конг. окрузи11
Јазицисебуански, манданајски, дибавонски, мансакански, манопски, тагалски, илокански и др.

Административна поделба

уреди

Регионот е поделрн на 4 покраини и Метро Давао.

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(на км²)
Давао де Оро Небунтуран 580.244 4.666,93 124,3
Северен Давао Тагум 743.811 3.462,82 214,8
Јужен Давао Дигос 758.801 3.934,01 192,9
Источен Давао Мати 446.191 5.164,46 86,4
Метро Давао Давао 1.147.116 2.443,61 469,4
 
Политичка карта на Давао Регионот