Филипински јазик (Wikang Filipino) — национален и службен јазик на Филипините, кој е назначен во 1987 со указ на Филипинскиот устав. Тој спаѓа во групата на австронезиски јазици и е де факто стандардизирана верзија на тагалскиот јазик, но де јуре е различен од него. Го зборуваат од 82 до 100 милиони лица.

Филипински
Wikang Filipino
Застапен воФилипини
НародФилипинци
Говорницинад 100 милиони  (2023)
82 милиони (2022)[1][2]
Јазично семејство
Писмолатиница
Статус
Службен воФилипини Филипини
Регулативен органКомисија за филипински јазик
Јазични кодови
ISO 639-2fil
ISO 639-3fil
Linguasphere31-CKA-aa
{{{mapalt2}}}
  Преку 500.000 говорници
  100.000 – 500.000 говорници
  Говорен во мали заедници

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Ethnologue. „Tagalog“.
  2. Nolasco, Ricardo Ma. „Filipino and Tagalog, Not so Simple / How to value our languages“. Архивирано од изворникот на 22 мај 2014.

Надворешни врски

уреди