Букиднон (себуански: Probinsiya sa Bukidnon; тагалошки: Lalawigan ng Bukidnon) — покраина на Филипините сместена во регионот Северен Минданао. Главен град е Малајбалај Сити. Се граничи почнувајќи од север кон запад со Источен Мисамис, Јужен Агусан, Северен Давао, Котабато, Јужен Ланао, и Северен Ланао.

Букиднон
Провинцискиот грб на Букиднон
Провинцискиот грб на Букиднон
Мапа на Филипините со факти за Букиднон highlighted
Мапа на Филипините со факти за Букиднон
Регион Северен Минданао Регион (Регион X)
Главен град Малајбалај Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 20
 - Барангај 464
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 24-та
 - Вкупно (2000) 1.060.265
 - Густина 128/km² (22-ра)
Површина 6-та
 - Вкупно 8.293,8 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици себуански, хилигајнонски, буникид
Гувернер Хозе Марија Р. Зубири(Lakas-CMD/Team Unity)

Географија Уреди

Букидон е покраина која не излегува на море и е емстена во северно-централниот дел на островот Минданао. Сместен е помеѓу паралелите 7°25' и 8°38' северна географска ширина и 124°03' и 125°16' источна географска должина.

Стопанство Уреди

Букиднон е претежно земјоделска земја. Најмногу се произведува ориз, пченка, шеќер, кафе, каучук, ананас, домати, цвеќиња, и сл. Голем производител е исто и на живина, свињи и говеда.

Административна поделба Уреди

Букиднон е поделена на 20 општини и 2 града.

 
Капитолот во главниот град, Малајбалај Сити

Надворешни врски Уреди

 
Паркот Kaamulan Park во Малајбалај Сити
 
Водопад во планинскиот венец Калатунган
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°34′50″N 122°02′16″E / 6.58056° СГШ; 122.03778° ИГД / 6.58056; 122.03778