Источни Висаи

регион на Филипините

Источни Висаи или Регион VIII е регион на филипините кој е сместен на архипелагот Висајски Острови (Висаи). Содржи 6 покраини и главен град е Таклобан.

Регион VIII
Источни Висаи
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеТаклобан, Лејте
Површина
 • Вкупна21,431,6 км2 (8,274,8 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно3,610,355
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Час. појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-08
Покраини6
Градови6
Општини137
Барангаи4.390
Конг. окрузи12
Јазициварајски, себуански, абакнонски

Покраини уреди

Покраина Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
  Билиран Навал 140.274 555,4 252,6
Источен Самар Боронган 375.822 4.339,6 86,6
  Лејте Таклобан 1.592.336 5.712,8 278,7
  Северен Самар Катарман 500.639 3.498,0 143,1
  Самар Катбалоган 641.124 5.591,0 114,7
  Јужен Лејте Маасин 360.160 1.734,8 207,6

Надворешни врски уреди

 
Политичка карта на Источните Висаи