Источен Самар

За други значења, види Самар (појаснување).

Источен Самар е покраина на Филипините сместена во Источен Висајас регионот. Главен град е Боронган и се граничи на север со Северен Самар и на запад со Самар. На исток излегува на Филипинско Море и Лејте Заливот на југ.

Источен Самар
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Источен Самар]]
Провинцискиот грб на Источен Самар
Мапа на Филипините со факти за Источен Самар highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Самар
Регион Источен Висајас (Регион VIII)
Главен град Боронган
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 22
 - Барангај 597
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 20-та најмала
 - Вкупно (2000) 375.822
 - Густина 87/km² (13-та)
Површина 28-ма
 - Вкупно 4.339,6 km²
Основана 19 јуни 1965
Јазици варајски
Гувернер Бен Евардоне (Lakas-CMD)
Трговскиот центар „Wilsam Uptown“ е најголем во провинцијата

ДемографијаУреди

Покраината има население од 375.822 жители. Густината изнесува 87 жит на км2. Главен јазик е варајскиот.

СтопанствоУреди

Покраината произведува Копра и извезува дрвена граѓа. локалното земјоделство произведува пченка, ориз, шеќерна трска, и др.

Административна поделбаУреди

Источен Самар е поделен на 1 град (Боронган) и 22 општини.

ИсторијаУреди

Источен Самар беше формирана од покраината Самар со републичкиот акт бр.. 4221 на 19 јуни 1965.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 11°40′N, 125°30′E