Нова Есиха

покраина на Филипините

Нова Есиха е покраина на Филипините кој е сместена во Централен Лузон Регионот. Главен Град е Палајан Сити.Се граничи со (од југ кон север) Булакан, Пампанга, Тарлак, Пангасинан, Нова Вискаја и Аурора.

Нова Есиха
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Нова Есиха]]
Провинцискиот грб на Нова Есиха
Мапа на Филипините со факти за Нова Есиха highlighted
Мапа на Филипините со факти за Нова Есиха
Регион Централен Лузон (Регион III)
Главен град Палајан Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 5
 - Општини 27
 - Барангај 849
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 13-та
 - Вкупно (2000) 1.659.883
 - Густина 314/km² (18-та)
Површина 16-та
 - Вкупно 5.284,3 km²
Основана 1705
Јазици тагалошки, капампангански, илокански
Гувернер Аурелио Матиз Умали(Lakas-CMD)
Нова Есиха

ЕконимијаУреди

Ова е една од најбрзо растечките покраини на Филипините. Позната е како најголем производител на кромид во Југоисточна Азија.

Административна поделбаУреди

Покраината е поделена на 27 општини и 5 града.

ГрадовиУреди

УниверзитетиУреди

Надворешни врскиУреди

N.E. Head Officials: http://www.nuevaecija.gov.ph/index.php?id1=2&id2=3&id3=3 Архивирано на 7 ноември 2007 г.
Покраинска управа: http://www.nuevaecija.gov.ph Архивирано на 14 март 2007 г.
Nueva Ecija Online Community Beta: http://nuevaecija.clsu-edu.net Архивирано на 18 август 2012 г.
Туризам: http://www.tourism.gov.ph/

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°35′N, 121°00′E