Барангас е покраина на Филипините која е сместена на југозападниот дел на островот Лузон во регионот Калабарзон. Главен град е Батангас Сити и се граничи со покраините Кавите и Лагуна на север и Кезон на исток. На запад излегува на Јужнокинеското Море. Во Батангас се наоѓа и познатото езеро Таал.

Батангас
Провинцискиот грб на Батангас
Провинцискиот грб на Батангас
Мапа на Филипините со факти за Батангас highlighted
Мапа на Филипините со факти за Батангас
Регион Калабарзон (Region IV-A)
Главен град Батангас Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 31
 - Барангај 1.078
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 9-та
 - Вкупно (2000) 1.905.348
 - Густина 602/km² (7-ма)
Површина 41-ва
 - Вкупно 3.165,8 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Тагалог, Шпански, Англиски
Гувернер Вилма Сантос-Ректо (Lakas-CMD)

Јазик Уреди

Батангас е „срцето на јазикот тагалог“. Батангасите зборуваат на Тагалог, всушност на еден негов стар дијалект.

Музеи Уреди

  • Apolinario Mabini Shrine *
Marcela Agoncillo Историски музеј,
Барангај Таланга, Танауан Сити, Батангас
  • Miguel Malvar Hospital *
Leon Apacible Историски музеј,
Ст. Томас, Батангас
  • Museo ng Batangas at Aklatang Panlalawigan
Dr. Jose P. Библиотека,
Танауан Сити, Батангас

Туристички бироа

  • Batangas Tourism Office
Batangas Museum and Provincial Library Bldg.,
Батангас Сити 4200, тел.: (63-43) 723-0130
  • Office of the Governor
2nd Floor, Provincial Capitol Bldg., Batangas City 4200
Тел.: (63-43) 723-1905, Fax (63-43) 723-1338

Административна поделба Уреди

Батангас е поделен на 31 општини и 3 градови.

Надворешни врски Уреди

 
Зградата на Капитолот во Батангас Сити
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли