Источен Давао

покраина на Филипините

Источен Давао е покраина на Филипините која е сместена во Давао Регионот на островот Минданао. Главен град е Мати и се граничи со Долината Компостела на запад, и Јужен Агусан и Јужен Суригао на север. Источен Давао е нај источната покраина на Филипините со локација на Пусан ’ртот. На исток излегува на Филипинско Море, кое е дел од Тихиот Океан.

Источен Давао
Провинцискиот грб на Источен Давао
Провинцискиот грб на Источен Давао
Мапа на Филипините со факти за Источен Давао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Давао
Регион Давао Регион (Регион XI)
Главен град Мати
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 10
 - Барангај 183
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 23-та најмала
 - Вкупно (2000) 446.191
 - Густина 86/km² (12-та)
Површина 18-та
 - Вкупно 5.164,5 km²
Основана 8 мај, 1967
Јазици себуанскиот, давајски
Гувернер Корасон Нунес-Маланјаон (Kampi)
„Заспаниот Диносаурус“

Народ и култураУреди

СтопанствоУреди

ГеографијаУреди

Административна поделбаУреди

Источен Давао е поделен на 10 општини и 1 град.

ИсторијаУреди

Во 1942, Јапонија ја окупира покраината.

Во 1945, ослободителнит сили на Филипинскиот Комонвелт и даваоенските герилци ја ослободуваат покраината.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 7°10′N, 126°20′E