Ова е страна за покраината.За општината видете Булакан, Булакан. За реката видете Булакан (река).


Булакан е покраина на Филипините сместена во регионот Централен Лузон. Во Булакан има 3 града: Малокос (главниот), Мејкуајан и Сан Хозе дел Монте Сити. Булакан е сместен веднаш северно од Метро Манила. Се граничи со покраините Пампанга на запад, Нова Есиха на север, Аурора и Кезон на исток, и Ризал на југ. Булакан излегува на северниот дел на Манилскиот Залив.

Булакан
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Булакан]]
Провинцискиот грб на Булакан
Мапа на Филипините со факти за Булакан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Булакан
Регион Централен Лузон Регион (Регион III)
Главен град Малокос
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 22
 - Барангај 569
 - Конгресионални дистрикти 5†
Население 4-та
 - Вкупно (2000) 2.234.088
 - Густина 851/km² (5-та)
Површина 29-та
 - Вкупно 2.625,0 km²
Основана 1572
Јазици Тагалог, Капампанган, Англиски
Гувернер Хоселити Р. Мендоза (KAMPI) (2007-2010)
Го вклучува дистриктот Сан Хозе дел Монте Сити.
Знамето на Булакан.

Демографија Уреди

Според пописот во мај 2000 Булакан имаше население од 2.234.088 жители. Густината иснесува 851 жител на км2. Иам 463.886 домаќинства со по 4,81 жител по домаќинство.

Година Неважечки јазичен код. НаселениеНеважечки јазичен код.
1948
394,000
1960
515,000
1970
738,000
1975
900,000
1980
1,096,000
1990
1,505,000
1995
1,784,000
2000
2,234,000

1. ^ Извор: National Statistics Office

2. ^ Details may not add up to totals due to rounding.

Јазик Уреди

Мнозинството во Булакан зборува Тагалог, но има и населление кое зборува на јазикот Капампанган, додека скоро сите го владеат Англискиот.

Административна поделба Уреди

Булакас е поделен на 21 општини и 3 града.

Конгресионални дистрикти:
  1 дистрикт
  2 дистрикт
  3 дистрикт
  4 дистрикт
  Дистрикт Сан Хозе дел Монте Сити

Стопанство Уреди

Поради големата блискост со Метро Манила, оваа покраина има доста развиена индустрија.

 
Провинцискиот капитол на Булакан.

Надворешни врски Уреди

 
Сесија на Конгресот во црквата во главниот град.
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°00′N, 121°05′E