Батаан е покраина на Филипините која е сместена на целиот истоиман полуостров Батаан на островот Лузон. Главен град е Баланга Сити и се граничи со покраините Замбалес и Пампанга на север. Полуостровот се наоѓа на Јужнокинеското Море на запад и Манилскиот Залив, на исток.

Батаан
Провинцискиот грб на Батаан
Провинцискиот грб на Батаан
Мапа на Филипините со факти за Батаан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Батаан
Регион Централен Лузон (Регион III)
Главен град Баланга Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 11
 - Барангај 237
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 46-та
 - Вкупно (2000) 557.659
 - Густина 406/km² (12-та)
Површина 11-та
 - Вкупно 1,373.0 km²
Основана 1754
Јазици Тагалог, Капампанган, Шпански, Англиски
Гувернер Енрики Т. Гарсија Јр. (LAKAS)

Административна поделбаУреди

Батаан е поделен на 11 општини и 1 град.

Надворешни врскиУреди

 
Март 1942: Опожарени куќи за време на јапонската инвазија
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 14°40′N, 120°25′E