Јужен Котабато

Јужен Котабато е покраина на Филипините која е сместена во SOCCSKSARGEN регионот на Минданао. Главен град е Коронадал. покраината се граничи со Султан Кударат на север и запад, Сарангани на југ и исток, и Јужен Давао на исток.

Јужен Котабато
Провинцискиот грб на Јужен Котабато
Провинцискиот грб на Јужен Котабато
Мапа на Филипините со факти за Јужен Котабато highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Котабато
Регион SOCCSKSARGEN (Регион XII)
Главен град Коронадал
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 1
 - Општини 10
 - Барангај 224
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 21-ва
 - Вкупно (2000) 1.102.550
 - Густина 246/km² (30-та)
Површина 26-та
 - Вкупно 4.489 km²
Основана
Јазици хилогајнонски, себуански
Гувернер Дејси Фуентес (KAMPI)

Административна поделбаУреди

Јужен Котабато е поделен на 10 општини и 2 града.

ГрадовиУреди

ТуризамУреди

Најголемите туристички атракции во Јужен Котабато се Езерото Себу, планината Матутум и Коронадалната долина.

Надворешни врскиУреди

 
Езерото Себу
 
Типичен пејзаж од Котабатонските плажи
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 6°10′N, 125°00′E