Метро Манила

регион на Филипините

Метро Манила (филипински: Kalakhang Maynila) или Национален престолнински регион (филипински: Pambansang Punong Rehiyon) — метрополитенска област на лавниот град на Филипините, Манила. Во Азија е втор по населеност. На Филипините постојат уште 2 метро области и тоа Метро Себу и Метро Давао.

Метро Манила
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеМанила
Површина
 • Вкупна636 км2 (246 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно11,099,800 (2.007)
Час. појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-00
Покраини
Градови16
Општини1
Барангаи1694
Конг. окрузи27
ЈазициФилипински, Англиски, други

Административна поделба уреди

Метро Манила е поделен на 16 града, 1 општина и 1.694 барангаи.

Локална владина единка Население
(2000 попис)
Површина
(км²)
Густина
(на км²)
Наталитет БНП
Per capita
Год. на влез
  Калукан 1.177.604 53,33 22.081 ,97 $8.986 1962
  Лас Пињас 528.011 41,54 12.710 1,04 $7.978 1997
Макати 444.867 27,36 16.260 -,12 $21.259 1995
  Малабон 338.,855 15,76 21.501 1,13 $3.634 2001
  Мандалујонг 278.474 11,26 24.731 -,09 $17.258 1994
  Манила 1.581.082 38,55 41.014 -,06 $7.867 1574
  Марикина 391.170 33,97 11.515 ,98 $9.786 1996
  Мунтинлупа 379.310 46,70 8.122 1,14 $11.215 1995
  Навотас 230.403 10,77 21.393 1,23 $4.276 2007
  Парањаке 449.811 47,69 9.432 ,99 $8.241 1998
  Пасај 354.908 19,00 18.679 1,43 $5.931 1947
  Пасиг 505.058 31,00 16.292 1,32 $10.258 1995
  Парерос 57.407 2,10 27.337 1,46 $2.978 не е град
  Кесон 2.173.831 161,12 13.492 ,78 $9.672 1939
  Сан Хуан 117.680 5,94 19.811 ,78 $13.253 2007
  Тагвиг 467.375 47,88 9.761 1,09 $10.078 2004
  Валенсуела 485.433 44,58 10.889 1,23 $6.231 1998

Стопанство уреди

 
Панорама на Ортигас центарот на Манила

Метро Манила е финансиски. комерцијален и индустриски центар на Филипините. Тука се остваруваат 32% од вкупниот филипински национален бруто производ, односно околу 40 милијарди долари во 2007 г. Тука се и две третини ос вкупните банкарски депозити. Неофицијално Метро Манила е поделена и на деловни подрачја.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Координати: 14°35′N, 121°00′E