Источен Негрос (Oriental Negros) — покраина на Филипините која се наоѓа во Централен Висајас Регионот. Се наоѓа на југоисточниот дел на негрос Островот и главен град е Думагуете Сити. На запад се граничи со Западен Негрос.

Источен Негрос
Провинцискиот грб на Источен Негрос
Провинцискиот грб на Источен Негрос
Мапа на Филипините со факти за Источен Негрос highlighted
Мапа на Филипините со факти за Источен Негрос
Регион Централен Висајас (Регион VII)
Главен град Думагуете Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 6
 - Општини 19
 - Барангај 557
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 20-та
 - Вкупно (2000) 1.126.061
 - Густина 208/km² (41-ва)
Површина 14-та
 - Вкупно 5.402,3 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици себуански
Гувернер Емилио Марсијас М.Д.

Демографија Уреди

Според пописот во 2015 Источен негрос имаше население од 1.354.995 жители и густина од 250 жители на км2. 95% од населението зборува себуански јаик. Најдомонантна религија е католицизмот.

Стопанство Уреди

Во покраината најзастапено е земјоделието. Најмногу се одгледува шеќерна трска, кикирики, и ориз.

Административна поделба Уреди

Источен Негрос е поделен на 20 општини, 5 града, и 557 барангаи.

Надворешни врски Уреди

 
Карта на Иточен Негрос (кликни за поголема верзија).
 
Споменик кој сведочи за пиратските зулуми.
 
Silliman University.
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 9°45′N 123°00′E / 9.750° СГШ; 123.000° ИГД / 9.750; 123.000