Сорсогон е покраина на Филипините која е сместена во Бикол Регионот на островот Лузон. Главен град е Сорсогон Сити.Покраината се граничи со Албај на север.

Сорсогон
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Сорсогон]]
Провинцискиот грб на Сорсогон
Мапа на Филипините со факти за Сорсогон highlighted
Мапа на Филипините со факти за Сорсогон
Регион Бикол (Регион V)
Главен град Сорсогон Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 14
 - Барангај 541
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 37-ма
 - Вкупно (2000) 650.535
 - Густина 304/km² (19-та)
Површина 22-ра најмала
 - Вкупно 2.141,4 km²
Основана
Јазици Бикол
Гувернер Сели Анте Ли (Lakas-CMD)
Административна зграда во Сорсогон

Народ и култураУреди

Најголемиот дел од населението се Биколанци кои зборуваат на Биколански јазик. Најголемиот дел од населението се Римо-католици, но има и доселеници од соседните региони кои се муслимани и хиндуси.

ГеографијаУреди

Административна поделбаУреди

Сорсогон е поделен на 14 општини и 1 град.

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

 
Карта на Сорсогон со општините
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 12°50′N, 123°55′E