Бенгет

покраина на Филипините


Бенгет е покраина на Филипините во Кордилера Регионот на островот Лузон и е една од ретките која н излегува на море. Главен град е Ла Тринидад и се граничи од југ кон запад со, Пангасинан, Ла Унион, Јужен Илокос, Планинската покраина, Ифугао, и Нова Вискаја.

Бенгет
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Бенгет]]
Провинцискиот грб на Бенгет
Мапа на Филипините со факти за Бенгет highlighted
Мапа на Филипините со факти за Бенгет
Регион Кордилера Регион (CAR)
Главен град Ла Тринидад
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 0
 - Општини 13
 - Барангај 140
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 43-та
 - Вкупно (2000) 330.129
 - Густина 219/km² (36-та)
Површина 49-та
 - Вкупно 2.599,4 km²
Основана
Јазици Канканаеј, Ибалои, Калангуја, Илокано
Гувернер Нестор Б.Фонгван (Kampi)

Демографија Уреди

Според пописот во Мај 2000, Бенгет имаше вкупно население од 330.129 жители, што ја прави една од најнаселените покраини во регионот. Регистрирани се вкупно 63.123 домаќинства со просечно 5,2 лида по домаќинство.

Најмногуброен е народот Игороти.

Стопанство Уреди

Земјоделието, рударството, и туризмот се најголемите стопански гранки.

Образование Уреди

Во Бенгет постои државен универзитет сместен во Ла Тринидад, кој има 9 колеџи. Исто така тука е сместена и Регионалната Висока Школа за Науки.

Административна поделба Уреди

Бенгет е поделен на 31 општина и градот Багвио Сити. Опшините се:

Надворешни врски Уреди

 
Скалести оризарници во Бенгет
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 16°30′N, 120°40′E