Пампанга е покраина на Филипините која е сместена во Централен Лузон Регионот. Главен град е Сан Фернандо. Пампанга се граничи со Батаан и Замбалес на запад, Тарлак и Нова Есиха на север, и Булакан на југоисток. Пампанга исто така излегува и на Манилскиот Залив.

Пампанга
Провинцискиот грб на Пампанга
Провинцискиот грб на Пампанга
Мапа на Филипините со факти за Пампанга highlighted
Мапа на Филипините со факти за Пампанга
Регион Централен Лузон (Регион III)
Главен град Сан Фернандо
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 1
 - Општини 20
 - Барангај 537
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 10-та
 - Вкупно (2000) 1.882.730
 - Густина 863/km² (4-та)
Површина 23-та најмала
 - Вкупно 2.180,7 km²
Основана 11 декември, 1571
Јазици Капампанган, Тагалог, Англиски
Гувернер Едуардо Панлилио (независен)
Административна зграда во Пампанга

Народ и култураУреди

Самиот народ од Пампанга себеси се нарекува Каре-Каре, Сисиг и Килавин. Инаку заедничко име им е Пампангоси (Pampangos.)

СтопанствоУреди

Фармерството и рибарството се најголемите стопански гранки на Палаван. Најмногу се проиѕведува ориз, пченка, шеќерна трска и тилапија. Во последните години туризмот доживува еден вид на брз развој, пред сè поради извонреднита положба на покраината и климата.

Административна поделбаУреди

Пампанга е поделена на 20 општини и 2 града.

Надворешни врскиУреди

 
Знамето на Пампанга.
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 15°04′N, 120°40′E