Јужен Ланао е покраина на Филипините која е сместена во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Марави. Се граничи со Северен Ланао на север, Букиднон на исток и Магинданао и Котабато на југ. На југозапад излегува на Илански Залив.Во средината на покраината се наоѓа Ланао Езерото, кое е најголемо на Минданао.

Јужен Ланао
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Јужен Ланао]]
Провинцискиот грб на Јужен Ланао
Мапа на Филипините со факти за Јужен Ланао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Ланао
Регион Автономен Муслимански Регион Минданао (АМРМ)
Главен град Марави
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 39
 - Барангај 1.155
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 29-та
 - Вкупно (2000) 800.162
 - Густина 207/km² (43-та)
Површина 34-та
 - Вкупно 3.872,9 km²
Основана 1959
Јазици маранајски
Гувернер Алеем Башер Д. Маналао
Административна зграда

Народ и култура Уреди

Маранајскиот е најговорениот јазик во покраината. Се зборува исто така и тагалошкиот и себуанскиот, но и англиски и арапски.

Административмна поделба Уреди

Јужен ланао е поделен на 39 општини и 1 град - Марави.

Туризам Уреди

Ланао Езерото е голема туристичка атракција пред сè поради Марија Кристина Водопадите, кои се најголеми во земјата и едни од најубавите во светот.

Надворешни врски Уреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 7°55′N, 124°20′E