Басиланостровска покраина на Филипинитекоја е сместена во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Изабела.

Басилан
Провинцискиот грб на Басилан
Провинцискиот грб на Басилан
Мапа на Филипините со факти за Басилан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Басилан
Регион Автономен Муслимански Регион Минданао (АМРМ)
Главен град Изабела
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 9
 - Барангај 255
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 16t-та
 - Вкупно (2000) 332.828
 - Густина 210/km² (8-ма)
Површина 8-ма
 - Вкупно 1.234,2 km²
Основана
Јазици јакански, сулски, чавакански,
себуански, Бангинги
Гувернер Џум Џајнудин-Акбар (Lakas-CMD)
Податоците не го вклучуваат градот Изабела

ГеографијаУреди

Басилан е само еден од системот на 7.107 острови кои се дел од филипинскиот архипелаг. Регионално, Базилан е дел од Сулу Архипелагот помеѓу островот Минданао и Борнео кој вклучува 400 острови.

СтопанствоУреди

Земјоделието е најголемата стопанска гранка на покраината кој најмнугу придонесува производството на каучук. Па следува производството на кафе, бибер, и палмино масло. Помалку застапени се пченката, какаото, сл. Рибарството и туризмот имаат исто така во голем удел во економијата.

Административна поделбаУреди

Град/Општина Бр. на
Барангаи
Население
(2000)
Акбар
9
10,581
Ал-Барка
16
17,189
Хаџи Мохамед Аџул
11
14,540
ИзабелаНеважечки јазичен код.
45
73,032
Ламитан
45
58,709
Лантаван
35
27,487
Малусо
20
31,054
Сумисип
41
51,712
Типо-Типо
11
15,035
Тубуран
10
17,429
Унгкаја Пукан
12
16,060
1. ^  Административно дел од регионот Замбоанга.

Надворешни врскиУреди

 
Басилан е најголемиот Филипински произведувач на каучук
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати:   6°34′50″N, 122°02′16″E