Самбалес

покраина на Филипините

Самбалес е покраина на Филипините која е сместена во регионот Централен Лусон. Главен град е Иба. Самбалес се граничи со Пангасинан на север, Тарлак и Пампанга на исток, и Батаан на југ. Покраината лежи помеѓу Јужнокинеското Море и Самбалеските Планини.

Самбалес
Провинцискиот грб на Самбалес
Провинцискиот грб на Самбалес
Мапа на Филипините со факти за Самбалес highlighted
Мапа на Филипините со факти за Самбалес
Регион Централен Лусон (Регион III)
Главен град Иба
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 1
 - Составни градови 0
 - Општини 13
 - Барангај 247
 - Конгресни окрузи 2
Население 39-та
 - Вкупно (2000) 627.802
 - Густина 169/km² (49-та)
Површина 35-та
 - Вкупно 3.714,4 km²
Основана 1578
Јазици тагалски, Самбал, илокански
Гувернер Амор Делосо (Liberal)
Административна зграда во Иба

Клима

уреди

Самбалес има две карактеристични сесони и тоа:

Стопанство

уреди

Самбалес има големи ресурси на никел и хром.

Туризам

уреди

Самбалес има 173 км брег кој е преполн со прекрасни песечни плажи, корални гребени, нуркачки и сурф клубови, хотели и велнес центри. Плажите се приближно на 3-4 часа возење од Мамила.

Географија

уреди

Административна поделба

уреди

Самбалес е поделен на 13 општини и 1 град.

Градови

уреди

Надворешни врски

уреди
 
Карта на Самбалес со општините

Координати: 15°20′N, 120°10′E