Јужен Суригао

Јужен Суригао е покраина на Филипините која е сместена во Карага Регионот во Минданао. Главен град е Тандаг. покраината се граничи со Северен Суригао на север, Северен и Јужен Агусан на запад, и Источен Давао на југ. Излегува на Филипинското Море.

Јужен Суригао
Провинцискиот грб на Јужен Суригао
Провинцискиот грб на Јужен Суригао
Мапа на Филипините со факти за Јужен Суригао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Суригао
Регион Карага (Регион XIII)
Главен град Тандаг
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 17
 - Барангај 309
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 49th largest
 - Вкупно (2000) 501.808
 - Густина 110/km² (15-та најмала)
Површина 25-та
 - Вкупно 4.552,2 km²
Основана
Јазици себуански
Гувернер Висенте Пиментел (Lakas-CMD)

Народ и култураУреди

Јужен Суригао е дом на Маманва и Манумбо племињата кои се познати по својот уникатен фестивал Бонок-Бонок. Скоро сите племиња и другите народи во покраината се христијани.

ДемографијаУреди

Според пописот во 2015 во Султан Кударат живееле точно 592.250 жители.

СтопанствоУреди

ГеографијаУреди

Административна поделбаУреди

Јужен Суригао е поделен на 17 општини и 2 града.

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 8°40′N, 126°00′E