Карага

регион на Филипините

Карага е административен регион на Филипините, кој е сместен на североисточниот дел од островот Минданао. Карага е најновиот филипински регион и исто така се нарекува и Регион XIII. Бутуан е регионалниот центар.

Регион XIII
Карага
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеБутуан
Површина
 • Вкупна18,847,7 км2 (7,277,1 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно2,803,805
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Час. појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-13
Покраини5
Градови3
Општини70
Барангаи1.310
Конг. окрузи7
Јазицисуригајски, себуански, бутуански, манопски и др.

Административна поделба

уреди

Карага е поделена на 5 покраини и Бутуан.

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(per км2)
Северен Агусан Кабадбаран 285.570 1.773,2 161,0
Јужен Агусан Просперидад 559.294 8.966,0 62,4
Динагат Сан Хосе 802,1
Северен Суригао Суригао 481.416 1.936,9 175,8
Јужен Суригао Тандаг 501.808 4.552,2 110,2
Бутуан 267,279 817.3 327.0

Надворешни врски

уреди
 
политичка карта на Карага

Координати: 8°55′N, 125°30′E