Гаетан Биле

белгиски велосипедист

Гаетан Биле (холандски: Gaëtan Bille; р. 6 април 1988 во Зост) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист,[1] кој возел професионално во периодот 2009-2018.

Гаетан Биле
Биле ГП Џеф Схеренс 2015
Лични податоци
Цело имеГаетан Биле
Роден6 април 1988(1988-04-06)(36 г.)
Зост,  Германија
Висина1,82 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2008
2010
2019
Валони Еспоарс
Групе Gobert.com.ct (стажант)
Пезант СЛ
Уни Спорт Ламентиноа
Професионални клубови
2009
2011

2012–2013
2014–2015
2016
2017
2018
Верандас Вилемс
Валони Брисел-Кредит Агрикол
Лото-Белисол
Верандас Вилемс
Ванти-Груп Гобер
Верандас Вилемс-Крелан
Совак-Натура4Евер
Значајни победи
ГП Пино Черами (2012)
Последна промена
16 јули 2017

Биле го напуштил Лото-Белисол на крајот на сезоната 2013,[2] и му се приклучил на Верандас Вилемс за сезоната 2014.[3] Во септември 2015 година било објавенод ека Биле ќе му се приклучи на Ванти-Груп Гобер за 2016 година, со цел да се насочи на еднодневните класици и еднонеделните етапни трки.[4]

Достигнувања

уреди
2006
9. Краен пласман Џиро дела Луниџана
2008
3. Катекурс
2010
6. Краен пласман Карпатија Курирс Тур
2011
1. Зелик-Галмарден
1. Етапа 3 Ронде де л’Оаз
4. Краен пласман Рона-Алпи Изере Тур
1. Етапа 2
4. Флеш Арден
6. Катекурс
2012
1. ГП Пино Черами
9. Бинке-Турне-Бинке
2013
3. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
8. ГП Џеф Схеренс
2014
1.   Краен пласман Флеш ди Сид
1. Етапа 3
1. Гран при де ла вил де Переншис
2. Катекурс
3. Гран при де Темплев
5. Тур ди Јура
6. Париз-Мант ан Ивелин
7. Флеш Арденес
10. Гран при де Валони
2015
1. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули
1. Бодовен пласман
1. Пролог (ITT) Волта а Португал
2. Краен пласман Трка Париз-Арас
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Краен пласман Ронде ван Миден-Недерланд
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Флеш Арденес
3. Краен пласман Флеш ди Сид
1. Етапа 1
3. Краен пласман Трка околу Белгија
4. Национално друмско првенство
4. Сиркуит де Валони
4. Гран при де Валони
6. ГП Џеф Схеренс
6. Бинке-Шиме-Бинке
7. Дрејвенкурс Оверејсе
8. Гран при де ла вил де Переншис
9. Краен пласман Сиркуит де Арден
2016
5. Краен пласман Сиркуит де ла Сарт
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Гран при д’Увертир ла Марсејез
9. ГП Кантон Аргау
2018
1. Краен пласман Тур де ла Фармаси Сентрал
1. Етапа 2
3. Краен пласман Гран при Интернасионал де ла вил д’Алжир
1. Пролог
8. Гран при де ла Фармаси Сентрал
2019
1. Етапа 8b (ITT) Тур де Гваделуп

Наводи

уреди
  1. „Cyclisme: les judicieux conseils du Fouchois Gaëtan Bille“ [Cycling: wise advice from Fouchois Gaëtan Bille]. La Meuse (француски). Groupe Rossel. 25 May 2020. Посетено на 2 August 2020.
  2. „Лото Белисол (LTB) – BEL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-12-12. Посетено на 6 јануари 2013.
  3. „Гаетан Биле повторно му се приклучи на Верандас Вилемс“. RTBF.be (француски). Radio Télévision Belge Francophone. 13 октомври 2013. Посетено на 15 декември 2013.
  4. „Transfer news: Guardini set for another year with Astana“. cyclingnews.com. 25 септември 2015. Посетено на 29 септември 2015.

Надворешни врски

уреди