Гаетан Биле

белгиски велосипедист

Гаетан Биле (холандски: Gaëtan Bille; р. 6 април 1988 во Зост) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Верандас Вилемс-Крелан.

Гаетан Биле
Биле ГП Џеф Схеренс 2015
Лични податоци
Цело имеГаетан Биле
Роден6 април 1988 (1988-04-06) (33 г.)
Зост,  Германија
Висина1,82 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВерандас Вилемс-Крелан
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2008
2010
Валони Еспоарс
Групе Gobert.com.ct (стажант)
Пезант СЛ
Професионални клубови
2009
2011

2012–2013
2014–2015
2016
2017-
Верандас Вилемс
Валони Брисел-Кредит Агрикол
Лото-Белисол
Верандас Вилемс
Ванти-Груп Гобер
Верандас Вилемс-Крелан
Значајни победи
ГП Пино Черами (2012)
Последна промена
16 јули 2017

Биле го напуштил Лото-Белисол на крајот на сезоната 2013,[1] и му се приклучил на Верандас Вилемс за сезоната 2014.[2] Во септември 2015 година било објавенод ека Биле ќе му се приклучи на Ванти-Груп Гобер за 2016 година, со цел да се насочи на еднодневните класици и еднонеделните етапни трки.[3]

ДостигнувањаУреди

2010
6. Краен пласман Карпатија Курирс Тур
2011
1. Зелик-Галмарден
1. Етапа 3 Ронде де л’Оаз
4. Краен пласман Рона-Алпи Изере Тур
1. Етапа 2
4. Флеш Арден
6. Катекурс
2012
1. ГП Пино Черами
9. Бинке-Турне-Бинке
2013
3. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
8. ГП Џеф Схеренс
2014
1. Краен пласман Флеш ди Сид
1. Етапа 3
2. Катекурс
6. Париз-Мант ан Ивелин
10. Гран при де Валони
2015
1. Пролог (ITT) Волта а Португал
1. Етапа 1 Флеш ди Сид
1. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули
3. Краен пласман Трка околу Белгија
4. Национално друмско првенство
4. Гран при де Валони
6. Бинке-Шиме-Бинке
7. Дрејвенкурс Оверејсе
2016
5. Краен пласман Сиркуит де ла Сарт
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Гран при д’Увертир ла Марсејез
9. ГП Кантон Аргау

НаводиУреди

  1. „Лото Белисол (LTB) – BEL“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 6 јануари 2013.
  2. „Гаетан Биле повторно му се приклучи на Верандас Вилемс“. RTBF.be (француски). Radio Télévision Belge Francophone. 13 октомври 2013. Посетено на 15 декември 2013.
  3. „Transfer news: Guardini set for another year with Astana“. cyclingnews.com. 25 септември 2015. Посетено на 29 септември 2015.

Надворешни врскиУреди