Борис Дрон

белгиски велосипедист

Борис Дрон (холандски: Boris Dron; р. 17 март 1988) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално во периодот 2012-2016.[1]

Борис Дрон
Дрон на Четири дена Денкерк 2014
Лични податоци
Цело имеБорис Дрон
Роден17 март 1988 (1988-03-17) (32 г.)
Виртон,  Белгија
Висина1,83 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2010-2011

2012-2014

2015-2016
Лото-Бодисол-Пол Континентал Валон
Валони Брисел-Кредит Агрикол
Ванти-Груп Гобер

ДостигнувањаУреди

2011
8. Катекурс
2012
3. Де Вламсе Пејл
6. Краен пласман Ронд де л’Оас
8. Дварс дор хет Хагеланд
9. Ронд Певелоас
2013
2. ГП Стад Зотегем
2. Гоиксе Пејл
5. Катекурс
5. Антверпсе Хавенпејл
2014
3. Катекурс
3. Флеш Арденес
6. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон

НаводиУреди

  1. „Boris Dron“. Pro Cycling Stats. Посетено на 16 март 2015.

Надворешни врскиУреди